פורטל נפגעי רשלנות רפואית ונזקי הגוף

רשלנות רפואית בביצוע ניתוח אלקטיבי

מאת: עו"ד אבי לוטן

בתא (ב"ש) 430/80 ע.ר נ' ד"ר אהרון משיח ואח' נדונה תביעת רשלנות רפואית בביצוע ניתוח אלקטיבי.

התובעת, עברה ניתוח סימפטקטומיה צווארית בבית החולים "קפלן", לצורך סילוקן של הפרעות במחזור הדם העורקי ביד השמאלית, שגרמו בעיקר לתחושת קור בכף היד, כיחלון וחולשה ביד. הניתוח בוצע על ידי ד"ר אהרון משיח ובמהלכו נפגע הפלקסוס הברכיאלי (שורשי העצבים ההיקפיים המוטוריים) של הצד השמאלי, דבר שגרם לשיתוק חלקי בידה השמאלית של התובעת, באופן שכמעט נמנע ממנה להשתמש בידה השמאלית. בשל כך הוגשה תביעה לפיצויי נזיקין בעילה של רשלנות רפואית.

השאלה המרכזית עימה התמודד בית המשפט הייתה, האם דחיפות ביצוע הניתוח וטיב התוצאות שהיו צפויות מהשלמתו התקינה, היה בהם, בנסיבות המקרה, כדי להצדיק סיכון של גרימת נזק מוטורי חמור בגפה של התובעת? במענה לשאלה זו נטען כי נוכח התמונה האנטומית הבלתי ברורה שנתגלתה לעיני ד"ר משיח, בעת הניתוח, אסור היה לו לחתוך בעזרת סכין את הריקמה הפיברוטית שמנעה את זיהויו של גוש העצבים. המומחה מטעם התובעת, סבר, שהשלכותיה של פגיעה עצבית שכזו אמורות היו להיות ברורות לנתבע, לרבות גרימת נזק ביכולת המוטורית של הגפה, עד כדי שיתוקה המלא או החלקי. ביהמ"ש בחר לאמץ את חוות הדעת שהובאה מטעם התובעת וקבע כי סיכון כזה לא עמד בכל יחס לדחיפותו של הניתוח, שהינו בבסיסו ניתוח אלקטיבי. נוכח התמונה האנטומית הבלתי ברורה שהתגלה לנתבע במהלך הניתוח ובהתחשב בכך שהיה עליו להיות מודע לסיכון שבחיתוך הרקמה הפיברוטית ולהשלכותיו, היה הנתבע צריך להפסיק את הניתוח, לסגור את החתך ולבצע ניתוח נוסף, כעבור זמן, בדרך הגישה החלופית שמתחת לבית השחי. משלא עשה כן, קבע ביהמ"ש כי הנתבע נמנע מלהתחשב בהיעדר כל פרופורציה בין הסיכון שהיה כרוך בפעולתו, לבין הסיכוי של הצלחת ניתוח לא דחוף, אלקטיבי, אשר במקרה הטוב היה בו כדי לסלק הפרעות ואי נוחות מסוימים אשר מתגמדים נוכח הנזק שארע לתובעת. משאלו הם פני הדברים, בחר ביהמ"ש לקבל את התביעה.

לגולשי הפורטל עומד ייעוץ ראשוני באמצעות עו"ד אבי לוטן המייצג מקרים קשים של רשלנות רפואית. פניה ישירה לעו"ד לוטן: 054-7930927. טל': 03-6916555, דוא"ל:lotanlaw@gmail.com